Goneis_kai_Paidia_ergasthrio_apotelesmatikou_daskalou

Εργαστήριο Αποτελεσματικού Δασκάλου

Μετατρέψτε την τάξη σας σε ένα χώρο παραγωγικό, ευχάριστο και γεμάτο ζωντάνια!

Αναστασία Λίβερη-Καντερέ

Με τη μέθοδο Gordon θα δημιουργήσουμε ουσιαστική, ζεστή και αρμονική σχέση με τα παιδιά.

Τι προσφέρει το εργαστήριο αποτελεσματικού δασκάλου;

Συχνά οι εκπαιδευτικοί διακατέχονται από συναισθήματα απόγνωσης, αγανάκτησης και παραίτησης. Είναι αναστρέψιμη αυτή η κατάσταση; Μπορούν να βρουν πάλι τη χαρά της διδασκαλίας και να νιώσουν ότι είναι αποτελεσματικοί; Οι δεξιότητες Gordon μπορούν να αποτελέσουν ένα ισχυρό εργαλείο που θα μετατρέψει τη τάξη σας σε ένα χώρο παραγωγικό, ευχάριστο και γεμάτο ζωντάνια. Τι διαφορετικό έχει η διδασκαλία που φέρνει αποτέλεσμα και ανταμείβει από εκείνη που αποτυγχάνει και κουράζει; Καθοριστικός παράγοντας για την αποτελεσματική διδασκαλία είναι η δεξιότητα του δασκάλου να δημιουργεί μία ποιοτική σχέση με τους μαθητές του, πέρα από το αντικείμενο και τη διδακτέα ύλη. Το εργαστήριο εκπαιδεύει τους δασκάλους στις δεξιότητες τις οποίες χρειάζονται για να αντιμετωπίσουν τα αναπόφευκτα προβλήματα πειθαρχίας των μαθητών και να χτίσουν μαζί τους μια ζεστή και αρμονική σχέση. Σε ένα τέτοιο περιβάλλον, οι μαθητές ευδοκιμούν και οι εκπαιδευτικοί αντλούν ικανοποίηση και επιβράβευση.

Η Φιλοσοφία του Εργαστηρίου

Η επιβολή εξουσίας και οι τιμωρίες εκτός του ότι δεν εγγυώνται την εξάλειψη των «κακών συμπεριφορών», οδηγούν σε μη επιθυμητά αποτελέσματα, όπως επιθετικές συμπεριφορές, εξέγερση ή απόσυρση.Η φιλοσοφία του δρ Gordon για την πειθαρχία βασίζεται στην πεποίθηση ότι ο αμοιβαίος σεβασμός και η από κοινού επίλυση των προβλημάτων οδηγούν σε μια αρμονική σχέση δασκάλου-μαθητή. Ένα τέτοιο κλίμα κινητοποιεί τη συνεργασία ακόμα και των πιο «δύσκολων μαθητών».

Τα οφέλη του Εργαστηρίου

Το πρόγραμμα μαθαίνει στους δασκάλους συγκεκριμένες δεξιότητες επικοινωνίας, ακρόασης, διεκδίκησης αναγκών και επίλυσης των συγκρούσεων που συμβάλλουν στη μείωση των προβλημάτων και στην αύξηση του πραγματικού χρόνου διδασκαλίας-μάθησης.

Περιγραφή εργαστηρίου:

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε δασκάλους όλων των βαθμίδων. Οι συναντήσεις περιλαμβάνουν θεωρητικές παρουσιάσεις, επίδειξη των δεξιοτήτων, ασκήσεις, παιχνίδια ρόλων και συζητήσεις πάνω σε πραγματικά προβλήματα. Υπάρχει η δυνατότητα διεξαγωγής του εργαστηρίου στο χώρο του σχολείου σας. Με το πέρας του εργαστηρίου, χορηγείται πιστοποιητικό συμμετοχής.

ΕΑΔ στον χώρο σας:

Υπάρχει η δυνατότητα να έρθει στο χώρο σας ένας εκπρόσωπός μας, ώστε να μοιραστείτε τους προβληματισμούς σας και να σχεδιάσετε ένα πρόγραμμα που θα ανταποκρίνεται στις ανάγκες του δικού σας εκπαιδευτικού ιδρύματος.

Συχνές Ερωτήσεις

Τις περισσότερες φορές οι μαθητές αντιδρούν θετικά στο μοντέλο Gordon επειδή δεν υπάρχει κάτι στο οποίο να θέλουν να εναντιωθούν – δεδομένου ότι οι δάσκαλοι δεν χρησιμοποιούν πλέον την εξουσία τους για να τους πειθαρχήσουν. Οι δάσκαλοι θα συνεχίσουν βεβαίως να αντιπαρατίθενται στα παιδιά, αν εκείνα προβαίνουν σε μη αποδεκτές συμπεριφορές, αλλά θα το κάνουν με έναν τρόπο που θα κινητοποιεί τους μαθητές να είναι πιο συνεργάσιμοι.

Στην αρχή μπορεί να σας φανεί ότι χάνετε χρόνο. Οι μαθητές συχνά βιώνουν θυμό, δυσαρέσκεια, ντροπή, αμφιβολίες για τον εαυτό τους και πολλά άλλα συναισθήματα. Όταν, όμως, συναντήσουν έναν δάσκαλο με δεξιότητες ακρόασης, θα μπορέσουν να αναγνωρίσουν τα συναισθήματά τους. Πολύ συχνά, η μη εκδήλωση των συναισθημάτων οδηγεί σε «κακές συμπεριφορές» που είναι πιθανό να διαιωνιστούν. Θα συνειδητοποιήσετε ότι αυτός ο επιπλέον χρόνος ακρόασης είναι πραγματική επένδυση και θα σας απαλλάξει από αμέτρητες ώρες έντασης και αναποτελεσματικών αντιπαραθέσεων.

Ναι, μπορείτε. Θυμηθείτε την εποχή που ήσασταν εσείς μαθητές. Σε ποιους δασκάλους αντιδρούσατε θετικά; Σε εκείνους που σας επέβαλλαν κάποιον κανόνα χωρίς να ενδιαφέρονται για τα συναισθήματα και τις απόψεις σας, ή σε εκείνους που ήταν δίκαιοι και ικανοποιούσαν τις ανάγκες τους χωρίς να θίγουν τον αυτοσεβασμό σας; Κάθε σχολείο έχει τους δικούς του «δημοφιλείς» δασκάλους. Εκείνοι που κάνουν την παραμονή στην τάξη μια ευχάριστη και αποδοτική εμπειρία και αντιμετωπίζουν τους μαθητές με το σεβασμό που αρμόζει σε κάθε άνθρωπο κερδίζουν πάντα την καρδιά και το μυαλό των μαθητών τους.

Πρόγραμμα Εργαστηρίων

Τα Εργαστήρια Αποτελεσματικού Δασκάλου διεξάγονται σε 10 τρίωρες εβδομαδιαίες συναντήσεις, συνολικής διάρκειας 30 ώρων.

Διαδικτυακά

μέσω ZOOM
Κάθε Τετάρτη
  • Πρωϊνές ώρες

Διαδικτυακά

μέσω ZOOM
Κάθε Τετάρτη
  • Απογευματινές ώρες

Για τους κατοίκους της Κέρκυρας καθώς και των κοντινών περιοχών υπάρχει η δυνατότητα εργαστηρίων δια ζώσης. Κατόπιν συνενόησης μπορούμε να πραγματοποιήσουμε εργαστήρια σε συνεργασία με συλλόγους γονέων, πολιτιστικούς συλλόγους και άλλους φορείς.

Δια Ζώσης

κατόπιν συνεννόησης
Κάθε Σάββατο
  • Πρωϊνές ώρες

Δια Ζώσης

κατόπιν συνεννόησης
Κάθε Σάββατο
  • Απογευματινές ώρες

Έχετε επιπλέον απορίες?

Επικοινωνήστε μαζί μας για να συζητήσουμε ή και να σας προτείνουμε την προσέγγιση που ταιριάζει στις ανάγκες σας.

Εκδήλωση ενδιαφέροντος

Παρακαλούμε συμπληρώστε τη φόρμα και σύντομα θα επικοινωνήσουμε μαζί σας.

Εκδήλωση ενδιαφέροντος

Παρακαλούμε συμπληρώστε τη φόρμα και σύντομα θα επικοινωνήσουμε μαζί σας.